13 травня 2011 року на розширеному засіданні Ради Української нотаріальної палати було прийнято рішення про створення при УНП ТОВ «Інститут підвищення кваліфікації працівників органів нотаріату». 13 липня 2011 року Інститут був зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
У Статуті ТОВ «Інститут підвищення кваліфікації працівників органів нотаріату», який затверджено Загальними зборами засновників, визначені Основні напрямки діяльності Товариства, зокрема:
проведення науково-практичних досліджень у галузі нотаріату;
проведення наукової та іншої експертизи в галузі нотаріату;
проведення самостійно або спільно з державними органами і громадськими організаціями конференцій, семінарів та інших заходів сприяння підвищенню кваліфікації нотаріусів, забезпеченню їх відповідною літературою по всіх напрямках діяльності, організація професійної підготовки юристів до роботи в органах нотаріату;
розробка та підготовка науково-практичних, інформаційних та методичних матеріалів у сфері нотаріату;
На виконання основних завдань статутної діяльності Товариство здійснює наступні функції:
навчальну – організовує навчальний процес та забезпечує участь у ньому відповідальних працівників Міністерства юстиції України, висококваліфікованих фахівців інших органів державної влади, залучає до співпраці науковців академічних установ Академії наук України та провідних вчених вищих навчальних закладів та найдосвідченіших нотаріусів;
наукову – розробляє та поширює наукові напрацювання щодо актуальних проблем діяльності нотаріату;
рекомендаційну – сприяє удосконаленню та оптимізації нотаріальної діяльності, узагальнює передовий досвід і рекомендує застосовувати його в практичній діяльності працівниками органів нотаріату.
За період з листопада 2011 по квітень 2012 року Інститутом проведено 12 семінарів для нотаріусів у різних регіонах України. На них розглядалися найбільш актуальні теми для сучасного нотаріату:
питання оподаткування нотаріальної діяльності відповідно до нового Податкового кодексу та порядок заповнення податкової декларації;
практика застосування Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» у практичній діяльності нотаріусів;
застосування електронного підпису в нотаріальній практиці;
застосування норм корпоративного права в нотаріальній практиці;
оскарження нотаріальних дій в судовому порядку. Нотаріус у судовому процесі;
захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису нотаріуса на борговому документі;
порядок оформлення документів для дії за кордоном;
порядок ведення спадкових справ;
право спільної власності подружжя. Права та обов’язки подружжя по утриманню;
нотаріальне діловодство і звітність. Документування та зберігання архівів державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів;
земельні правовідносини в нотаріальній практиці;
особливості посвідчення договорів відчуження нерухомого майна;
питання психології та взаємовідносин між нотаріусом та клієнтом;
захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на
борговому документі. Вчинення протестів векселів.
Семінари проводились у 9 областях у тісній співпраці з Міністерством юстиції України, Головними управліннями юстиції, відділеннями та колективними членами Української нотаріальної палати зазначених областей.
У семінарах взяли участь 3762 нотаріуси з усіх регіонів України. Інститутом було обрано вдалу форму проведення семінарів – регіонально-кущову, що дозволило нотаріусам базової (приймаючої) області самим визначати тематику та питання для обговорення.
Протягом зазначеного періоду в Інституті створено власний фаховий викладацький актив. До його складу входять найбільш обізнані у своїй гал4узі фахівці та досвідчені нотаріуси. В семінарах брали участь представники Міністерства юстиції України, Державної податкової служби України, Державної служби фінансового моніторингу України, Державного агентства земельних ресурсів України. Багато викладачів мають наукові ступені, а також досвід викладацької роботи.
Важливою складовою роботи Інституту стала зацікавленість нотаріусів у проведенні семінарів, що дозволяє встановлювати порівняно невелику вартість участі в семінарі. У залежності від кількості учасників семінарів Інститут знаходить можливість додатково запросити до участі в семінарі безкоштовно 5-10 державних нотаріусів базової області.
На даний час Інститут почав друкувати за власні кошти збірники нормативних документів, посібники, довідкову літературу та окремі виступи керівників занять на семінарах. Ця література безкоштовно роздається учасникам семінарів.
У планах роботи Інституту розширення сфери науково-методичних досліджень та видання методичних посібників для нотаріусів, а також проведення семінарів у Донецьку та Хмельницькому (1-ше півріччя 2012р.). а у другому півріччі 2012 року орієнтовно у Тернополі, Одесі, Закарпатті.